TSR

czyli KROK ZA KROKIEM W KIERUNKU ZMIANY

TSR czyli Terapia Krótkoterminowa Skoncentrowana na Rozwiązaniach powstała w latach 80-tych w Brief Therapy Center w Milwaukee w Stanach Zjednoczonych dzięki Steve De Shazer i Insoo Kim Berg. TSR jest wykorzystywana w m.in.: psychoterapii, coachingu, pracy w biznesie, terapii uzależnień, pracy socjalnej i edukacji. Szerokie spektrum zastosowań wiąże się z profitami płynącymi z tej metody, głównie w dokonywaniu zmian w życiu człowieka w najkrótszym możliwym czasie.

Terapia Krótkoterminowa Skoncentrowana na Rozwiązaniach zakłada, że Ty jako klient jesteś ekspertem od swojego życia. To Ty najlepiej wiesz czego potrzebujesz, co sprawia Ci radość, satysfakcję, co zrobić by Twoje życie było lepsze. Terapeuta pracując z Tobą przyjmuje postawę niewiedzy, nie musi szczegółowo znać twojego problemu, a nawet w ogóle nie musi wiedzieć jaki on jest by towarzyszyć Ci na drodze do poprawy jakości twojego życia. Często rozmowa o nieprzyjemnej sytuacji może wręcz wpłynąć jeszcze bardziej niekorzystnie na twoje samopoczucie, po co więc sobie dokładać? Postawa niewiedzy pomaga w aktywnym słuchaniu i zadawaniu pytań, które nie będą sugerowały odpowiedzi. Skąd terapeuta ma wiedzieć co jest dla Ciebie dobre?

Choć terapia odbywa się wyłącznie w formie rozmowy, to nie bez powodu jedna z książek De Shazera – twórcy metody nosi tytuł Kiedy słowa były magią. Słowa mają znaczenie, a ich dobór ma wpływ na komunikację z innymi i z samym sobą. Innych zwrotów wyrazowych będziesz używać w złości, gniewie niż smutku, żalu, a jeszcze innych w chwili radości i euforii. Sposób twojej wypowiedzi i dobór słów pokazują w jaki sposób patrzysz na daną sytuację, czy z perspektywy katastrofy, niefortunnego zbiegu okoliczności czy chwilowej przeszkody.

Każda terapia niesie ze sobą nadzieje i chęć osiągnięcia czegoś. Kiedy już wyznaczysz swój cel, pamiętaj o realizacji małych kroków na swojej drodze, gdyż to one pokażą Ci, że posuwasz się do przodu. Pomocne jest w tym mierzenie postępu za pomocą skali, dzięki której możesz zobrazować punkt w którym jesteś, a także określić punkt w którym chcesz być. W pracy TSR istotne jest wyznawanie zasady – małe zmiany powodują duże zmiany. Milton Erickson obrazuje ten proces przy pomocy śnieżnej kuli, która puszczona w ruch ze wzniesienia zaczyna się powiększać i wówczas można usunąć się na bok, a kula będzie żyć swoim życiem. Terapeuta ma Ci pomóc w zainicjowaniu tej drobnej zmiany i sprzyjających okoliczności, by cały proces mógł się toczyć dalej. Dzięki podejściu skoncentrowanym na rozwiązaniach uświadomisz sobie swoje umiejętności oraz zasoby, które posiadasz i które pomogą Ci w osiągnięciu celu, który sobie wyznaczysz.

Terapeuci skoncentrowani na rozwiązaniach nie udzielają rad, nie mówią co powinno się zrobić i jak powinno się zachować. Nie oczekuj też zadań domowych, bo ideą metody jest zostawianie jak najmniejszego śladu w twoim życiu. Spotkania z terapeutą są punktami wzmocnienia, pomiędzy którymi rozgrywa się autoterapia, są więc swoistym zaproszeniem do rozmowy z samym sobą.

Warte zapamiętania są trzy zasady De Shazera:

  1. Jeśli coś nie jest zepsute, nie naprawiaj tego.
  2. Jeśli wiesz, że coś działa, rób to częściej.
  3. Jeśli nie działa, przestań to robić. Zrób coś innego.
Photo by Riccardo-Annandale on Unsplash